تازه ترين
اداره تعلیم الاسلام
  تعلیم الاسلام
  September 25, 2017
   0
نگاهی کوتاه به اداره  تعلیم الاسلام
 
اداره تعلیم الاسلام یک اداره اسلامی، مستقل و اجتماعی است، که در ولایت تاریخی کندهار در تاریخ ۱۳ ثور سال ۱۳۸۸ شمسی فعالیت خویش را شروع نمود. و از همین روز نشرات رسمی خود را از طریق رادیو مرکزی اغاز نموده و همواره در ساحه انتشار نشرات و فعالیتهای خویش کوشیده است. 
 
از زمان شروع رسمی نشرات رادیو کوشش نموده اند تا برای جامعه افغانی انتشرات همه جانبه اسلامی، تعلیمی، صحی و تربیوی را ترتیب کرده و همیشه به  اساس توان خویش در بخش کیفیت، معیار، پیشرفت و در ساحه یی انکشاف رادیو کوششهای زیادی را انجام  داده اند. 
 
این رادیو در کنار تدریس قرآن کریم، تفسیر و ترجمه، مشکاة المصابیح و تدریس مضامین مدارس در بخشهای دیگر تعلیمی و تربیوی برنامه های زنده هفته وار و ماهوار را برای سیراب کردن شنوندگان خویش در بخشهای علمی و اسلامی  ترتیب نموده و در این جریان همواره خواسته های علماء و ضروریات افراد جامعه را در نظر گرفته است. 
 
اما اداره تعلیم الاسلام تنها بر این برنامه ها و نشرات اکتفاء ننموده، بلکه در زمینه تعلیم و دعوت به کمک خداوند بزرگ قدمی دیگر برداشت و در ماه حمل سال ۱۳۸۹ هجری شمسی یک مجله ماهوار به زبان پشتو به نام (اسلامي لارښوونه) تأسیس کرد.
 
بعد از مدتی کوتاه و بر اساس تقاضای زمانی از طریق اینترنت صدای رادیوی تعلیم الاسلام  از کندهار تا اکثر مناطق جهان رسید.  و ما از طریق صفحه انترنتی به آن تقاضای مهم مردم که تا مدت زیادی با آن دست و گریبان بودند، جوابگو شدیم،  یعنی از طریق دارالافتای تعلیم الاسلام جوابگوی تمام سوالات شرعی افغانان در  سرتاسر جهان شدیم، و تابحال این روش صوتی و نوشتاری جریان دارد.  
 
در اثنای رشد رادیوی تعلیم الاسلام در رمضان سال ۱۴۳۳ هجری قمری که مصادف است باسال ۱۳۹۱ هجری شمسی صدای این رادیو به ولایت هلمند رسیده، و بعد از یک سال در تاریخ هفت (۷) ماه شوال سال ۱۴۳۴ هجری قمری مصادف با (۲۴) اسد سال ۱۳۹۲ هجری شمسی صدای  این رادیو به ولایت اروزگان نیز رسید. و در تاریخ سه (۳) ماه رمضان  سال ۱۴۳۵ هجری قمری مصادف با ده (۱۰) ماه سرطان سال ۱۳۹۳ هجری شمسی روزه سه شنبه ساعت ۶:۳۱ دقیقه شب شعبه سوم رادیویی تعلیم الاسلام نشرات خود را در مرکز جلال آباد ولایت ننگرهار  آغاز نمود. 
 
و در تاریخ ۲۰ ماه دلو  سال ۱۳۹۴ هـ.ش به اساس تقاضای مکرر علماء کرام ولایت فراه شعبه پنجم خود را افتتاح نموده، و اولین نشرات خویش را با تلاوت چند آیات از قرآن کریم از سوره الرحمن از روی موج (۸۹،۶۰)  اف ام (FM)  شروع نمود. و به این ترتیب در تاریخ شش (۶) ماه قوس سال ۱۳۹۵ هـ.ش شنبه ساعت ۳:۵۷ دقیقه بعد از ظهر نشرات امتحانی در ولایت زابل از روی موج (۸۹،۳) اف ام به امواج هوا سپرده شد.  پس از مدتی کوتاه به تاریخ هشت (۸) ماه جدی سال ۱۳۹۵ هـ.ش روز چهارشنبه این رادیو بعد از کامل شدن نشرات امتحانی از موج (۸۸،۹۰) اف.ام فعالیت رسمی خود را شروع نمود. 
 
ناگفته نماند، که فعلا اداره رادیو تعلیم الاسلام دارای شعبات اداری ذیل می باشد والحمدلله به وسیله آن در عرصه تعلیم و دعوت دست آوردهای زیادی را حاصل نموده است.  
 
رادیو مرکزی تعلیم الاسلام و شعبات آن در مناطق مختلف:
 
۱-  رادیو مرکزی تعلیم الاسلام در کندهار   ۸۹.۷ FM
۲-  شعبه اول رادیو تعلیم الاسلام در هلمند ۸۹.۵ FM 
۳- شعبه دوم رادیو تعلیم الاسلام در اورزگان ۸۸.۲ FM 
۴- شعبه سوم رادیو تعلیم الاسلام در ننگرهار  ۹۱FM
۵ - شعبه چهارم رادیو تعلیم الاسلام در فراه ۸۹.۶FM
۶- شعبه پنجم رادیو تعلیم الاسلام در زابل ۸۹.۳ FM
۷- شعبه ششم رادیوی تعلیم الاسلام در سپین بولدک ۸۸.۹۰  FM
۸- شعبه هفتم رادیوی تعلیم الاسلام در نیمروز ۹۰،۳ FM
۹- وب سایت تعلیم الاسلام: مواد مورد نیاز شما را به زبان های پشتو، دری، عربی و انگلیسی  در بخش های ذیل در اختیار محبین خود قرار داده است:
 
 جواب سوالات شرعی.
 هزاران مقاله علمی، اصلاحی و معلوماتی و ادبی.
 کتاب های متعدد به زبانهای پشتو، عربی، دری، اردو و انگلیسی.
 قرآئت های صوتی مختلف از قاریان مشهور جهان. 
 حمدها، نعت ها و ترانه های زیبا به زبان های مختلف.
 اقوال تصویری جالب و غیره ....
 
آدرس وب سايت:
http://www.taleemulislam-radio.com
http://www.taleemulislam-radio.com/dari
 
۱۰- دارالافتاء تعلیم الاسلام که به سوالات شرعی از اکثر نقاط جهان به صورت صوتی و نوشتاری جواب گو میباشد.
۱۱- مجله تعلیم الاسلام: این مجله پر محتوا که پيش به نام (اسلامي لارښوونه ) به زبان پشتو پخش مي شد، حالا به نام جدید (تعليم الاسلام) در هر سه ماه يک شماره پخش مي شود، و تابحال ۲۳ شماره آن به چاپ رسیده و ان شاءالله شماره بعدی آن نیز بزودی چاپ خواهد گردید.  به توفیق باری تعالی توانیستيم این خدمت را به زبان دری هم آغاز کنيم.
۱۲- متود طلایی تعلیم الاسلام که عبارت از رساله های کوتاه درمورد موضوعات مختلف می باشد.
۱۳- مدرسه اناثیه تعلیم الاسلام،  داری یک نظام کامل تعلیمی و ترانسپورتی میباشد، که تمام امور اداری، تدریسی و خدماتی آن توسط کارمندان اناث، با حجاب کامل پیشبرده میشود.
۱۴- مدرسه انلاین تعلیم الاسلام.
۱۵- تعلیم الاسلام دارالحديث  وتخصص في الافتاء
 
میتوانیم بگویيم:
که  در میان رسانه های اسلامی، رادیو تعلیم الاسلام در راس رسانها،  با امکانات محدود اما  با توفیق الله تعالی در این حالات بسیار خطیر در مقابل حمله شدید  فکری، فرهنگی و فحشاء طاغوت سینه سپر کرد و از این وسیله در عرصه دعوت استفاده مثبت نمود، و توانست  در کنار خانه ها، قریه جات  وشهرهای ولایات مختلف را نیز تحت پوشش خود قرار دهد، و با نشر صدها برنامه اسلامی مختلف از طریق رادیوی خویش، تعلیمات کامل دین مبارک اسلام را به فرد فرد جامعه برساند، این رادیو تعلیمات اسلامی را در میان جامعه مسلمان عام ساخته و  ان شاء الله با نصرت رب العالمین خدمات دعوت و تعلیم خویش را وسعت می بخشد. 
 
نه تنها این دست آوردها برای تمام مسلمانان یک مژده بوده، بلکه برای تمام اشخاصی کی با  اداره تعلیم الاسلام همکاری و کمک  مالی، معنوی و اخلاقی نموده اند، جای سعادت، افتخار  و صدقه جاریه میباشد.
مقالات مرتبط:

بالا